HISTORIE NAŠEHO CHOVU

 

     Chovatelská stanice Bretorri byla uznána FCI dne 14. 11. 1994 pod registračním číslem 2124/94 a do dnešního dne bylo pod tímto jménem odchováno 25 vrhů boxerů s celkovým počtem 123 štěňat, 6 vrhů lvíčků s počtem 17 štěňat a 2 vrhy čivav s počtem 7 štěňátek.

BOXER

Dne 11. 3. 1989 nastal ten dlouho očekávaný báječný den, kdy jsme s celou rodinou vyrazili do Prahy za účelem dovézt zamluvené štěně boxera. Nebyla jsem si tak úplně jistá, jestli bych si přeci jen neměla vzít zlatého pejska. Ale domluva je domluva! Čekala na mne sladká žíhaná fenka jménem Brenda Askalona (Ori Debyró x Radames Debyró). Dnes už vím, že jsem si nemohla vybrat lépe, tak skvělou fenu už asi nikdy mít nebudu. Byla báječným a vyrovnaným rodinným psem, který neskutečně miloval obrany a cvičení vůbec.

Účastnily jsme se několika závodů, z nichž nejvýznamnější bylo Mistrovství Evropy boxerů Atibox 96 konané v Praze, kde obsadila ze 17 závodníků v kategorii SchH 1 páté místo (stopa 85, poslušnost 79, obrana 96 bodů) a obrovský pohár za nejlepší obranu. Dále to bylo Mistrovství Boxerklubu ČR 95 také v kategorii SchH1 – 4. místo. Složené zkoušky ZM, ZVV1, ZVV2 (národní zkoušky), SchH 1 (zkušební řád klubu německých ovčáků), ZPO1 a ZPO2 (obranářské speciálky). Připravena byla i na další zkoušku našeho zkušebního řádu ZVV3, ale ze zdravotních důvodů jsme ji nakonec nesložily.

Tato fena založila chov v naší chovatelské stanici Bretorri. Nejúspěšnějšími jejími potomky jsou dcera Aura Bretorri – výborná, šampion ČR, Res. CACIB, 2x CAC, 3x Res. CAC, vítěz třídy pracovní, zkoušky ZM, VZ, dcera Brema Bretorri (majitel Olga Vávrová, Náchod – chovatelská stanice ze Slunečného vrchu), zkoušky ZM, ZVV1, ZPO1, BH, SchHA, SchH1, IPO1, VZ, úspěšný účastník několika závodů, dále vnučka Xantipa z Dybohůrky (majitel Romana Koutníková, Milevsko), výborná, CAJC, krajský vítěz, zkoušky ZVV1, ZVV2, IPO1, IPO2, BH, SchHA, SchH1,2,3, pravnuk Albert Xantiko a další.

Fondy Great Shakira Iberio Jumbo Jet
 Malwine   Noxly Picasso
Qaribaldi Rocksong Sandero

 

LVÍČEK

Velmi dlouho jsem uvažovala o tom, že si k boxerům pořídíme ještě nějaké malé plemeno, které se od temperamentních boxerů nenechá pošlapat. Kdo zná hektické, bláznivé a divoké hrátky smečky boxerů, tak asi ví, o čem zde píšu. Nemohla jsem si z rozsáhlé nabídky plemen vybrat to ideální. U dlouhosrstých plemen jsem měla strach, že nezvládnu udržet srst v takovém stavu, abych se mohla úspěšně zúčastňovat výstav. Navíc jsem s dlouhou srstí neměla prakticky žádné zkušenosti. A starání se o boxeří srst  je tak  snadné!  Kritériem pro výběr plemene byla nejen povaha a typ srsti, ale především zdraví.

Pátrání po ideálním plemeni nakonec vyhrál lvíček a myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. Začátkem roku 2003 jsem navštívila chovatelskou stanici lvíčků a německých ovčáků Extra Namelev manželů Velemanových. Velmi mile mne překvapilo chování smečky několika lvíčků. Ani jsem se nestačila posadit a už mne obklopili a drali se mi na klín – první dojem: milí, temperamentní a veselí psi, přesně dle mých představ. S chovatelkou jsem se domluvila, že na štěňátko nepospíchám a že si ráda počkám, až se narodí ta „moje šampionka“.

Začátkem dubna 2003 se narodil Q vrh a já si mohla vybrat ze dvou feneček Qualité a Qeeny. Protože mi na barvě moc nezáleželo, nechala jsem si poradit a v červnu jsem si odvážela maličký chlupatý uzlíček jménem Qualité, který k mému úžasu byl už ve standardně předepsaném střihu. Od roku 2004 jsem členem Lvíček klubu ČR.

Začátkem roku 2005 jsme odchovali první vrh lvíčků v naší chovatelské stanici Bretorri. Lvíčkové navíc mají mezi jménem a názvem chovatelské stanice slovo GRAL, aby již ze jména bylo poznat, že se nejedná o boxera, ale o lvíčka :o)

Artú Cindy
De Luxe Efendi

 

ČIVAVA

U čivav se mi líbí ta jejich rozmanitost v barvách a ještě navíc možnost si vybrat z krátkosrsté či dlouhosrsté varianty :o) Když jsem zůstala doma na mateřské s prvním synkem, tak jsem měla pocit, že máme doma málo psů a ještě nějaké to malé plemeno by se hodilo :o)  Boxer je sice skvělý kamarád pro děti, ale na maličké děti je přeci jen velký a trochu zbrklý. Lvíček je také pohodář, co si vše nechá líbit, ale když jsem počítala s výstavní kariérou, tak jsem měla strach o srst. Takže taková váhově střední čivavka by se hodila. Měli jsme velké štěstí, když jsme si v září 2007 na MVP v Mladé Boleslavi vyzvedli od chovatelky již 7mi měsíční krátkosrstou čivavu Alexandru. Z domova byla zvyklá na mastify, takže z našich boxerů neměla žádné trauma a okamžitě se s nimi sžila. Má úžasnou povahu, je temperamentní, hodně zvídavá, společenská a naše kluky miluje. Jediný její nešvar je neskutečná žravost!

Členem Klubu chovatelů čivav a naháčů jsem od roku 2008.

Začátkem roku 2009 jsme odchovali první vrh čivav v naší chovatelské stanici Bretorri. Čivavy navíc mezi jménem a názvem chovatelské stanice mají slovo ELAI, aby již ze jména bylo poznat, že se nejedná o boxera, či lvíčka, ale o čivavu :o)

Alphi Beyla

 

STRAVA NAŠICH PSÍCH KAMARÁDŮ

Naše "mládež", dospělí psi i senioři jsou krmeni průmyslovou stravou německé výroby s názvem HAPPY DOG .

Našim psům i nám velmi vyhovuje. Nám především z důvodů velkého výběru druhů krmiva, výhodných cen a vstřícného přístupu firmy Euroben. Firma Euroben získala od bavorské firmy Inter quell GmbH exklusivní obchodní zastoupení. Stala se tedy distributorem těchto kvalitních krmiv špičkové bavorské kvality na českém a slovenském trhu. V nabídce jsou 4 cenové řady krmiv. Můžeme koupit také jen přílohy k masu, nebo naopak pouze konzervy. Prostě si mohu pro svého psího kamaráda vybrat zrovna to, co je v danou dobu pro něj nejvhodnější. Psům vyhovuje jeho chutnost a velmi dobrá stravitelnost.

***

Štěňátka, březí a kojící fenky jsou krmeni průmyslovou stravou francouzské výroby s názvem MASTERY.

Toto krmení velmi neodolatelně voní. Naše fenky nejsou vybíravé, snědí cokoliv, takže podle jejich chování nelze poznat rozdíl v krmení, ale je to znát na jejich výborné kondici a na jejich lesklé husté srsti. Když ho však podáváme štěňátkům a je jedno jestli boxerům, lvíčkům nebo čivavkám, to byste měli vidět ten fofr a nadšení s jakým se na něj vrhají. Misky jsou během chvilinky úplně vzorně vylízané. Dokonce ho mají raději než maso ...

***

Na přilepšenou naši psi dostávají např. kuřecí skelety, vařená vepřová ouška, hovězí hrtany apod. Při výcviku poslušnosti jim pro lepší učení pomáhají piškoty, či jiné psí mlsání. Na stopách zase masové kapsičky nebo sušené lososové pochoutky zn. Kronch.

 

CHOVATELSKÝ SERVIS

Každý nový majitel našeho štěňátka dostane s sebou domů "startovací chovatelský balíček", kde je přibaleno krmivo značky Mastery nebo Happy Dog, na které je štěňátko zvyklé. V balíčku nechybí barevný prospekt s informacemi o krmení, plastová odměrka pro jednoduché dávkování krmení, vzorečky dalších granulí značky Mastery nebo Happy Dog. Dále přikládáme důležité informace o rodičích (než bude vystaven průkaz původu), o štěněti, misku a hračku. Samozřejmostí je KUPNÍ SMLOUVA a OČKOVACÍ PRŮKAZ, kde jsou uvedeny veškeré důležité skutečnosti.

Chcete se dovědět více? Všechny dotazy rádi zodpovíme telefonicky, e-mailem či přes skype (bretorri). Osobní návštěva po předchozí domluvě je také možná. Pomůžeme, poradíme, nebo Vás odkážeme na patřičné odborníky.

 

ČLENSTVÍ

Jsme členy Boxerklubu ČR od roku 1990. Středočeskou pobočku mi tehdy doporučila chovatelka paní Eva Větvičková, od které jsme měli naši první fenku Brendu Askalonu. Se členy této pobočky jsem se také zúčastnila svého prvního výcvikového boxeřího tábora. Tam i zpět jsme s Brendou cestovaly vlakem, měly jsme půjčený hodně starý stan v hodně špatném stavu, ve kterém se tvořily kaluže vody, kdykoliv jen trochu zapršelo. Domů jsme přivezly úplně promočené oblečení, rýmu a kašel, ale já byla nadmíru spokojená s týdnem výcviku a úspěšně složenou zkouškou ZVV1. Pod hlavičkou této pobočky jsem s Brendou startovala i na mistrovství boxerů Atibox 1996, jeden rok jsem vykonávala funkci výcvikáře pobočky. V létě roku 2003 jsem měla možnost zúčastnit se výcvikového tábora boxerů, který pořádala plzeňská pobočka. Moc se mi průběh tábora líbil. Především kolem mne bylo spousta fajn lidí s velkými zkušenostmi nejen z oblasti výcviku, ale i výstav a chovu, kteří byli ochotni se o své zkušenosti podělit s ostatními. Od roku 2004 jsem tedy členem územní pobočky Plzeň. Vzhledem k velké vzdálenosti mezi mým bydlištěm a plzeňskými boxerkáři jsem v roce 2014 změnila pobočku, která má sice v názvu "Územní pobočka Děčín", ale sídli v Roudnici nad Labem.

Členem Lvíček klubu ČR jsem byla od roku 2004.

Členem Klubu chovatelů čivav a naháčů jsem byla od roku 2008.

 

VÝCVIK

Když mi rodiče na jaře roku 1989 pořídili mého prvního vytouženého psa - žíhanou fenku boxera, bylo nade vše jasné, že služební pes potřebuje výcvik. A tak jsem se v roce 1990 stala členem kynologické organizace Žatec, která tehdy ještě byla zastřešena Svazarmem. Od roku 1993 pak všechny kynologické organizace zastřešil Český kynologický svaz. V roce 1998 jsem se přestěhovala ze Žatce do Prahy, kde jsem se snažila najít vhodný cvičák. Navštívila jsem mnoho cvičišť v Praze a okolí. Někde nebrali nové členy, jinde neměli stálého figuranta .... V roce 1999 jsem s mladou fenkou Iwette od Ivetky konečně začala jezdit na stálého figuranta na různá kynologická cvičiště v okolí Říčan. Nakonec jsem se v roce 2000 stala členem ZKO Újezd nad Lesy. Zde jsem se svými psy složila několik zkoušek z výkonu, účastnila se závodů, občasně vedla kurzy poslušnosti a pomáhala při pořádání podzimní krajské výstavy plemen ČKS. Členem v Újezdě jsem byla do roku 2007, poslední 2 roky však již skoro neaktivním, neboť v roce 2006 po narození syna bylo už jen málo času na to, abychom se psy, kočárkem a malým mimčem pravidelně jezdili do 55 km vzdáleného Újezda nad Lesy. Už od roku 2004, kdy se naším společným trvalým bydlištěm stalo Mělnické Vtelno, jsem se poohlížela po novém cvičišti, které by bylo v blízkosti našeho nového bydliště. V současné době jezdíme s Keri a Lenite na tréninky na kynologické cvičiště do Mnichova Hradiště. Pokud nám to čas dovolí, snažíme se každoročně začátkem července vyrazit s naší smečkou pod stan na výcvikový tábor Ošíkov (poblíž Prostějova), který pořádá již řadu let naše kamarádka Ilona Havigerová. Je to výcvikářka s mnohaletými zkušenostmi nejen s boxery, ale i jinými služebními i "neslužebními" plemeny, také majitelka chovatelské stanice HAMIKO.

 

Přehled našich psů a fen a splněné zkoušky:

Brenda Askalona - ZVV1, ZVV2, OP1, OP2, SchH1

Aura Bretorri - ZM, vytrvalostní zkouška

Xenos z Dybohůrky - ZM, ZVV1, vytrvalostní zkouška

Iwette od Ivetky - ZM, ZVV1, ZPO1, IPO1, ZOP, vytrvalostní zkouška

Ebie Bretorri - ZM, ZOP, ZPU 1, ZZO, vytrvalostní zkouška

Great Shakira Bretorri - vytrvalostní zkouška

Keri Bretorri - ZZO

Lenite Bretorri - ZZO